Öngösterim Görseli

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ PROGRAMI

ANKARA HAVACILIK MESLEK YÜKSEKOKULU NİSAN 2018 TARİHİNDEN İTİBAREN SGHM TARAFINDAN “KABİN EKİBİ TEMEL EĞİTİM KURULUŞU” OLARAK YETKİLENDİRİLMİŞTİR.

Yüksekokulumuz, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kabin ekibi temel eğitimi vermeye yetkilendirilmiştir. Yolcu uçaklarında kabin görevlisi olarak görev alabilecek personelin tüm görev ve sorumlulukları yerine getirebilecek bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı, SHGM tarafından verilen bu yetki doğrultusunda “Onaylı Kabin Ekibi Temel Eğitim Kuruluşu Yetki Belgesi” ve “Kabin Ekibi Temel Eğitim Programı El Kitabı Onay Sertifikası” almaya hak kazanmıştır.

Programdan mezun olan öğrenciler sektör tarafından aranan uçuşa uygunluk şartlarını yerine getirdikleri takdirde havayolu şirketleri tarafından öncelikli tercih edilmektedir.

Genel Bilgi

Küreselleşme ile sınırların ortadan kalktığı ve zaman kavramının daha da önem  kazandığı günümüzde hızlı ve güvenilir kabul edilen havacılık sektörü de olağanüstü bir hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmeler ve yapılan düzenlemeler, giderek daha çok sayıda havayolu şirketinin sivil havacılık sektörüne katılmasını teşvik etmektedir. Buna paralel olarak havayolu yolcu taşımacılığında yurt içi, yurt dışı uçuş noktaları hızla artmaktadır.

Havacılık sektörü  hızla gelişirken aynı zamanda sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman açığı da giderek artmaktadır. Uluslararası sivil havacılık organizasyonları ve kuralları, kabin memuru görev ve sorumlulukları, yolcu ilişkileri, acil durum kuralları, ilkyardım gibi konularda bilgi sahibi, iletişim becerileri yüksek ve yabancı dile hâkim kabin görevlisi açığı mevcut olup, yakın gelecekte de bu açığın kapanmayacağı açıktır.

 

 

Amaç

Bu programın amacı; yoğun rekabetin yaşandığı sektördeki firmalara yönelik olarak ihtiyaç duyulan yetişmiş kabin hizmetleri personeli talebini karşılayacak, operasyonel düzeydeki faaliyetlere hakim, ilgili mevzuata ve donanıma sahip, hızlı tepki verebilen,  liderlik ve etkili iletişim becerisine sahip, problem çözme becerileri gelişmiş, bilişim teknolojilerine ve İngilizce diline hakim girişimci bireyler yanında, uluslararası sivil havacılık organizasyonları ve kuralları, kabin memuru görev ve sorumlulukları, uçuşta servis, normal ve acil durum emniyet kuralları, ekip kaynak yönetimi (CRM), müşteri ilişkileri, ilkyardım gibi konularda bilgi sahibi, kabin hizmetlerini verebilecek ara eleman ihtiyacını karşılayacak kabin görevlileri yetiştirmektir. Programda sadece teorik dersler değil aynı zamanda uygulamalı yürütülen dersler de bulunmaktadır.

Mezun olan öğrencilerimiz, havayolu işletmeleri ve havaalanlarının değişik faaliyet alanlarında ve aynı zamanda havacılık sektörüyle ilişkide olan diğer işletmelerde çalışabilecektir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programı, lise öğreniminden sonra iki yıllık bir eğitim sunmaktadır. Öğrenciler, ilgili meslek lisesi mezunları arasından sınavsız olarak ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ile seçilmektedir.

Programa her yıl yaklaşık, 75 öğrenci alınmaktadır. Öğrenciler, zorunlu olan her dersi almak ve geçmek zorundadır. Aynı zamanda öğrencilerin mezun olabilmek için, en az 2.00 ortalamayı sağlamaları gerekmektedir.

Kabin Memuru Kimdir?

Kabin memuru, bir uçuşun başlayıp bitişine kadar kabinde yolcuların  konforlu, emniyetli ve havacılık kurallarına uygun bir seyahat geçirmelerini sağlayan eğitimli uçak mürettebatıdır.

Bir uçuş sırasında yiyecek veya içecek servisi gibi herhangi bir hizmet olmasa bile, yasal bir zorunluluk olarak yolcu güvenliği için kabin ekibinin asgari varlığı uçakta gereklidir. Havayolu şirketlerinin görünen yüzü ve imajı olduklarından dolayı, Kabin ekibinden her zaman cana yakın, hevesli, profesyonel, özgüvenli, bakımlı olması ve yolcu hizmetlerinde üstün performans beklenir. Kabin memurluğu mesleği hem fiziksel güç, hem de esnek çalışma saatlerine hazır olmayı gerektirmektedir. Bu durum, ofis yaşantısını ve monotonluğunu sevmeyenler için mükemmel bir fırsat olabilir.

Görev ve Sorumlulukları

Birçoğumuz kabin memuru olma hayaliyle yaşarız. Bunun sebebini anlamak zor değildir. Çünkü kabin memurlarının her günü diğerinden farklı ve heyecanlıdır, bunun yanında dünyanın birçok ülkesini seyahat etme imkanına sahip olur ve farklı kültürleri tanıma şansını elde eder.
Kabin memurlarının başlıca sorumluluğu, uçaklarda kabin ve yolcuların güvenliğini sağlamaktır. Aynı zamanda uçuş süresince yolculara profesyonel bir servis ve üstün hizmet sunması beklenir. Kabin memurları bir havayolu şirketinin en göz önünde olan ve diğer çalışanlarına göre yolcularla en çok vakit geçiren elemanlarıdır.

Kabin memuru olarak görev yaparken, uçuş sırasında aşağıdaki görevleri ve sorumlulukları gerçekleştirmeniz gerekir,

 • Uçuş öncesi kabin kontrollerini yapmak ve uçağa hazır yemek, içecek ve ikram ekipmanlarını almak,
 • Yolcuların biniş kartlarını kontrol ederek, kabinde yerleşmelerini sağlamak,
 • Yolculara kabin güvenlik bilgilerini aktarmak,
 • Uçuş sırasında yemek ve içecek servisi yapmak,
 • Gerektiğinde  hasta yolculara ilk yardım tedavisi sağlamak,
 • Uçuş boyunca özel dikkat gerektiren yolculara (hamile, yaşlı, engelli ve çocuklu yolcular) ekstra özen göstermek, yolcuların ihtiyaçlarını tahmin etmek ve yolcu konforunu sağlamak,
 • Uçakta ani tazyik boşalması, türbülans, mekanik arıza, bomba, ya da uçak kaçırma durumlarında yolcu emniyeti için gerekli önlemleri almak,
 • Acil iniş için yolcuları hazırlamak ve tahliyesini en emniyetli şekilde yapmak.

 

Kabin Memurluğunun Tarihçesi

İlk kabin memurunun 1912 yılında bir Alman Zeplininde görev alan Heinrich Kubis adında bir erkek olduğu söylenmektedir.
İngiltere’nin  Imperial Airways’i 1920’lerde Erkek kabin memuruna sahipti. Bu memurlar minyon tipli veya genç erkek çocuklarından oluşmaktaydı. Görevleri de uçağa çantalarını taşımak ve korkan yolcuları sakinleştirmekti. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Stout Airways 1926 yılında hostes istihdam eden ilk havayoluydu. Faaliyetlerini Ford Trimotor uçakları ile Detroit, Michigan arasında sürdürüyordu. Western Airlines (1928) ve Pan American World Airways (Pan Am) (1929) yiyecek servisi yapmak için ilk hostesi istihdam etmişlerdi. On yolculu Fokker uçağı Havana ve Küba’ya Florida’dan yolcu taşıdığından hostes kullanıyordu.

İlk kadın hostes 25 yaşındaki Hemşire Ellen Church’dü ve 1930 yılında Boeing Air Transport tarafından kiralanmıştı. Hemşire Church  ayrıca Boeing firmasına uçaklarda hasta yolculara yardım edebileceğinden dolayı  kabin memuru olarak hemşirelerin kiralanmasını önermişti. Boeing firması 8 hemşireyi daha kabin memuru olarak işe aldı, Diğer hava yolları da bu durumu takip ederek pek çok uçuşlarında hemşire kiralayarak, onun bir hostes gibi hizmet vermesinden yararlandılar. II. Dünya Savaşı başlarında silahlı kuvvetler pek çok hemşireyi askere aldığı için uçaklarda kabin memurunun hemşire olma zorunluluğu yavaş yavaş ortadan  kalktı. İlk zamanlarda dünyada Kabin memurluğu mükemmel ve saygın bir meslek olarak kabul edilmesine rağmen, düşük maaşlara ve asgari haklara sahipti. 1970 ve 80 yılları boyunca, kabin personeli sendikalarının yanı sıra eşit haklar hareketinin temsilcileri, bu sorunları ele alarak havayolu sektörüne köklü değişiklikler getirdi. Havayolları da kabin ekibini havacılık endüstrisinin önemli bir bileşeni olarak kabul etti.

İlk hostes Üniforma’sı dayanıklı, pratik ve yolculara güven verecek şekilde dizayn edilmişti. United Airlines’ın ilk hostesleri yeşil bere, yeşil atkı ve hemşire ayakkabısı giyiyordu. Diğer havayolları da hosteslerine hemşire üniforması giydirmeye başladı. 11 Eylül 2001’den sonra kabin memurlarının aktif olarak yolcuları bir saldırıdan korumak ve Hava korsanlığı’nda hava trafik kontrollerine hayati bilgi verme olasılıkları onların önemini arttırdı.

 

Kabin Memuru Olmak Birkaç Neden

 • Birçok ünlü de dahil olmak üzere yeni insanlarla tanışırsınız,
  Dünyayı dolaşır ve dünya vatandaşı olursunuz,
  Farklı dünya kültürleri ve yemekleri hakkında bilgi sahibi olursunuz,
  Kendinizi daha özgür hissedersiniz,
  İnsanlarla daha iyi iletişim kurarak, insan sarrafı olursunuz,
  Hayatınız hiç bir zaman monoton olmaz,
  Ücretsiz sağlık ve hayat sigortanız olur,
  Çok renkli, dışa dönük ve eğlenceli biri olursunuz,
  Bu meslek sizi disiplinli ve sorumluluk sahibi yapar.

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ PROGRAMINDAN DİKEY GEÇİŞ YAPABİLECEK BÖLÜMLER

*Havacılık Yönetimi
*Lojistik
*Lojistik Yönetimi
*Seyahat İşletmeciliği
*Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
*Turizm ve Otelcilik
*Ulaştırma ve Lojistik
*Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
*Uluslararası Lojistik
*Turizm İşletmeciliği

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programına nasıl yerleştirme yapılmaktadır?

TYT puan türüne göre öğrenci alımı yapılmaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programına 2021-2022 eğitim öğretim yılında kaç öğrenci alınacaktır?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’nın 70 kontenjanı vardır. 10 kişi burslu 60 kişi ücretli olarak belirlenmiştir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programına kayıt olan öğrenciler nerede eğitim göreceklerdir?

Öğrencilerimiz Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin Etimesgut’ta bulunan Türkkuşu Kampüsünde eğitim göreceklerdir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programının eğitim süresi kaç yıldır?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programının süresi de 2 yıldır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programının eğitim ücreti ne kadardır?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programının yıllık eğitim ücreti 30.000 TL + kdv’dir. Her dönem 15.000 TL + kdv olarak yatırılacaktır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programında zorunlu staj uygulaması var mıdır?

Bu programda zorunlu staj bulunmamaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programında devam zorunluluğu var mıdır?

Devam zorunluluğu vardır, öğrenci kuramsal derslerin %70 ine uygulama derslerinin %80 ine devam etmek zorundadır aksi taktirde dersten başarısız sayılacaktır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programından mezun olabilmek için gerekli akademik ortalama nedir?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programından mezun olabilmek için genel akademik ortalamanın en az 2.0/4.0 olması gerekmektedir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programına giriş için özel yetenek sınavı var mıdır?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programına giriş için özel yetenek sınavı bulunmamaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programında okuyabilmek için gereken özel şartlar nelerdir?

*Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

*Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

*Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

*Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.).

*Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programında gerekli olan asgari şartlar için öğrenim süresi içerisinde öğrencinin gerekli asgari şartları sağlayamaması durumunda ne gibi bir prosedür uygulanır?

Öğrencinin gerekli asgari şartları ( boy kilo oranı gibi) sağlayamaması gibi bir durumda mezun olamama söz konusu değildir. (Mezun olunduğunda çalışmaya başlanılacak şirketler kendi şartlarını söyleyeceklerdir.) Fakat uçakta çalışmasına engel olacak bir sağlık sorunu geçirdiği takdirde stajlarada katılamayacağından dolayı mezun olamayacaktır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programında hazırlık eğitimi var mıdır? Varsa zorunlu mudur?

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programında hazırlık eğitimi yoktur ve ayrıca isteğe bağlı hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Ders müfredatında haftalık 10-14 saat İngilizce eğitimi verilmektedir.